Choroba Scheuermanna czyli kifoza młodzieńcza. Objawy, przyczyny, leczenie deformacji kręgosłupa.Choroba Scheuermanna inaczej zwana kifozą młodzieńczą zwykle rozpoczyna się w okresie pokwitania i obciąża zarówno chłopców jak i dziewczęta. Jest to jedna z martwic kości, która prowadzi do deformacji kręgosłupa, odchylając go ku tyłowi w odcinku piersiowym. Nieleczona, w dorosłym życiu może prowadzić do silnych objawów bólowych.Choroba Scheuermanna. Co to jest?


Choroba Scheuermanna inaczej zwana kifozą młodzieńczą – (kiphosis dorsalis juvenilis) to choroba kręgosłupa – jałowa martwica kości w wyniku której chrząstka nasadowa ulega zwyrodnieniu i pęka. Przez wytworzoną szczelinę do trzonu kręgu wpukla się jądro galaretowate tworząc tzw. guzki Shmorla. W wyniku tego procesu zmianą ulegają chrząstki międzykręgowe, kręgi staja się klinowate i tworzy się nadmierna kifoza piersiowa. Nieleczone zmiany prowadzą do całkowitego usztywnienia kręgosłupa dlatego bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja ukierunkowana na zmniejszenie kifozy, utrzymanie wydolności mięśniowej oraz wydolności krążeniowo oddechowej. Należy jednak nadmienić, że podobnie jak w skoliozach jest to proces długi i wymaga pełnego zaangażowania ze strony terapeuty jak i pacjenta.Jakie są przyczyny młodzieńczej kifozy (choroby Scheuermanna)?


Etiologia choroby nie jest do końca wyjaśniona, w większości uznaje się, że główną rolę odgrywa czynnik genetyczny. Stwierdzono, że podłoże stanowią zaburzenia kostnienia nasadowego trzonów kręgowych, zazwyczaj piersiowych, nasilających się w okresie pokwitania na skutek upośledzenia ukrwienia tkanki kostnej. Proces chorobowy kończy swój rozwój zazwyczaj w 22-24 roku życia. Występuje zarówno u dziewcząt jak i chłopców. Oprócz predyspozycji genetycznych inną przyczyną mogą być:


  • zaburzenia hormonalne

  • przeciążenia kręgosłupa

  • mikro-urazy

  • zaburzenia odporności

  • przeciążenia układu kostnego
(przykładowe zdjęcie, źródło www)
Objawy młodzieńczej kifozy (Choroba Scheuermanna).


W pierwszej fazie przebiega bezobjawowo nie dając objawów bólowych, natomiast naszą uwagę powinna zwrócić:


  • nieprawidłowa postawa ciała, szczególnie plecy okrągłe,

  • odstające łopatki, barki wysunięte ku przodowi

  • ograniczenie ruchomości kręgosłupa

Często u pacjentów występuje również skolioza jako deformacja współistniejąca. W zależności od stopnia deformacji kręgosłupa, może być konieczne wprowadzenie gorsetu ortopedycznego. Nieprawidłowe ustawienie kifotyczne kręgosłupa ma wpływ na cały aparat ruchu dlatego oprócz dolegliwości bólowych w odcinku piersiowym kręgosłupa (czasem objawia się to przez promieniujący, ściskający ból w klatce piersiowej), odczuwalnego ogólnego zmęczenia czy bólu nasilającego się podczas długotrwałej pozycji stojącej, a w szczególności pozycji siedzącej, pacjenci mogą odczuwać dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, bóle mięśni grupy kulszowo-goleniowej.


Leczenie Choroby Scheuermanna


Leczenie zachowawcze (rehabilitację), należy rozpocząć jak najwcześniej od rozpoznania, aby nie dopuścić do silnie utrwalonych przykurczy mięśniowych, pogłębienia deformacji i problemów oddechowych. Unikać należy przeciążeń, długotrwałej pozycji siedzącej i dźwigania ciężkich rzeczy szczególnie obciążających kręgosłup. W trakcie trwania terapii, należy nauczyć się prawidłowej postawy ciała i nowych poprawnych nawyków w celu utrzymania i poprawy czucia ciała w przestrzeni i utrzymania wypracowanych z terapeutą rezultatów. Korekcja postawy ma również na celu stymulację układu nerwowego. Leczenie operacyjne jest wskazane wyłącznie w skrajnych przypadkach (duże deformacje, niereagujące na leczenie zachowawcze, stale pogłębiające się).
Rys. Choroba Scheuermanna – przykładowa postawa (przedruk za: Lehnert Schroth)Przykład MRI Pacjenta, Lat 22 z chorobą Scheuermanna (dokumentacja własna Scoliolab)

* widoczne guzki Schmorla. Pacjent zgłosił się z silnymi objawami bólowymi całego kręgosłupa, i trudnościami z oddychaniem.


Kolejny przykład z naszego gabinetu Scoliolab: MRI Pacjentki w wieku 20 lat z chorobą Scheuermanna.


* Widoczne wpuklenia w trzon kręgu krążków międzykręgowych. Dodatkowo dyskretna skolioza.

Pacjentka zgłosiła się z silnymi objawami bólowymi kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego oraz z objawami niewydolności mięśniowej.

#Scheuermann#ChorobaScheuermanna#Kifozamłodzieńcza#Leczeniedeformacjikręgosłupa#Jałowamartwicakręgosłupa

123 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie