Walczysz z bólem kręgosłupa? Poznaj 5 najczęstszych przyczyn.


Schorzenia kręgosłupa stały się chorobą cywilizacyjną. Ból mięśni pleców i kręgosłupa to problem, z którym zmaga się większość naszego społeczeństwa. Brak aktywności, nadwaga, siedzący tryb życia pogłębiają tylko uczucia bólowe. Żeby zlokalizować źródło bólu, należy najpierw zrozumieć budowę kręgosłupa.


Czym jest kręgosłup i dlaczego boli?


Kręgosłup człowieka, pełniący podstawową funkcję nośną w strukturze szkieletu, nie jest prostą kolumną. Zbudowany jest z 33-34 nieparzystych, symetrycznie zbudowanych kręgów. Dzielimy je na:


 • szyjne (7)

 • piersiowe, (12)

 • lędźwiowe (5)

 • krzyżowe (5)

 • guziczne (4-5)


Ułożone są na sobie, budując kolumnę kręgosłupa, natomiast otwory kręgowe tworzą kanał,

w którym znajduje się rdzeń kręgowy. Poprzez charakterystyczne wygięcie w płaszczyźnie strzałkowej, przypomina kształtem literę „S”. W prawidłowo ukształtowanym kręgosłupie występują dwie lordozy ( wygięcia do przodu ) jest to szyjna i lędźwiowa oraz dwie kifozy

( wygięcie do tyłu )- piersiowa i krzyżowa. Wygięcia te są naturalną amortyzacją, łagodzącą wstrząsy. Dzięki tym krzywiznom, siła uderzeń bądź urazów jest bardziej osłabiona.


Jądro miażdżyste znajduje się stale pod ciśnieniem. Szczególnie przy dużych i nagłych obciążeniach kręgosłupa, może przerwać pierścień włóknisty i wyjść poza obręb krążka międzykręgowego.
Dlaczego kręgosłup boli?


Kręgosłup stanowi system składający się z więzadeł, stawów, zespołów mięśniowych i połączeń segmentarnych. Bóle kręgosłupa mogą wiązać się z następującymi przyczynami:


 • skolioza

 • wady postawy

 • zaburzenia rozwojowe kręgosłupa

 • przebyte choroby kręgosłupa i jego okolic

 • urazy i mikrowstrząsy

 • zbyt długie napięcie mięśni ( przez stres)

 • siedzący tryb życia

 • nadwaga

 • wymuszona postawa związana z wykonywanym zawodem bądź przy uprawianiu sportu


1. Krążki międzykręgowe – dyski


Krążki międzykręgowe, które popularnie są nazywane dyskami pełnią rolę łącznika poszczególnych trzonów kręgowych oraz pełnią rolę amortyzatorów. Zapobiegają one przy gwałtownych ruchach „zderzaniu się” kręgów. Każdy krążek w swej środkowej części posiada galaretowatą masę, zwaną jądrem miażdżystym. Po 30 roku życia rozpoczyna się starzenie się krążka. Objawia się to odwodnieniem, przesunięciem makrocząsteczek, zmniejszeniem wytrzymałości. Krążek traci elastyczność, sprężystość a na skutek jego odwodnienia, pomniejsza się wysokość- wtedy przestrzeń międzykręgowa ulega zwężeniu. Szczególnie niebezpieczną odmianą uszkodzenia krążka jest przemieszczenie się masy jądra miażdżystego w kierunku kanału kręgowego. Dochodzi wówczas zazwyczaj do ucisku nerwów a nawet rdzenia kręgowego.


2. Patologiczne napięcie mięśni


Mięśnie są najważniejszą ochroną kręgosłupa. Stanowią naturalny gorset, który podtrzymuje całą konstrukcje. Przejmują ciężar ciała, wspierają funkcję kinetyczną kręgosłupa i mówiąc wprost- noszą nasz cały szkielet. Jednym z kluczowych mięśni jest prostownik grzbietu. Przyczepiony do miednicy, aż do głowy. Wypełnia przestrzeń pomiędzy wyrostkami kolczystymi kręgosłupa a wyrostkami poprzecznymi. Pomaga w utrzymaniu prostej sylwetki a wspomagają go mięśnie brzucha, pośladków, pasa barkowego i mięśnie lędźwiowe. Osłabienie prostownika grzbietu może dawać wrażenia bólowe w odcinku lędźwiowym. Dlatego mięśnie wymagają systematycznych ćwiczeń.


3. Lumbago


Objawia się ostrym, nagłym bólem w krzyżu, często bez przyczyny, którą łatwo wskazać. Ścisk powodowany przez natężenie, unieruchamia chorego w pozycji pochylonej do przodu lub skrzywionej w bok. Dolegliwości pogłębiają się podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów i schylania się. Każda próba poruszania się powoduje napady ostrego bólu. W obrębie kręgosłupa znajdują się skupienia więzadeł, mięśni, nerwów i krążków międzykręgowych. Lumbago występuje kiedy następuje zaburzenie w obszarze tejże zbiorowości.


4. Rwa kulszowa


Rwa kulszowa objawia się bólem w okolicy lędźwiowej, promieniującym na pośladek, udo, czasem aż do palców stopy. Może powodować zaburzenia czucia w kończynach dolnych, utrudniać poruszanie się oraz objawiać się bólem przy kaszlu, kichaniu, śmianiu się. Powodem rwy kulszowej jest przemieszczające się jądro miażdżyste w odcinku lędźwiowym, które uciska najczęściej korzenie wchodzące w skład nerwu kulszowego lub korzeni tworzących nerw udowy.


5. Skolioza


Skolioza to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa z równoczesną rotacją kręgów, zmianą ustawienia miednicy, asymetryczną deformacją klatki piersiowej oraz zmiennościami ukształtowania krzywizn przednio tylnych kręgosłupa. W miarę postępowania skoliozy dochodzi do zmian w układzie krążenia, oddechowym oraz w bierno – czynnym aparacie ruchu. Najczęściej pojawia się w wieku dziecięcym w czasie okresu dojrzewania, lecz pojawia się też u osób dorosłych. Czasem występuje bez znanej przyczyny (skolioza idiopatyczna). Nie leczona prowadzi do nieodwracalnych zniekształceń kręgosłupa, klatki piersiowej i miednicy. Intensywność objawów bólowych wzrasta z wiekiem, a ignorowanie symptomów może w przyszłości doprowadzić do leczenia operacyjnego.


Co może pomóc, gdzie szukać pomocy?


Ból źle wpływa na samopoczucie, jednakże spełnia on też funkcję sygnalisty następujących zmian w organizmie. To, że odczuwasz ból to wbrew pozorom może dobrze zwiastować, ponieważ będziesz w stanie zareagować na zachodzące procesy. Jeśli ból pleców nie trwa dłużej niż dzień lub dwa, nie mamy powodu do obaw. Kręgosłup może również boleć z braku ruchu i czasem chwila aktywności pomoże w dolegliwościach. Natomiast jeśli ból pleców dokucza Ci na co dzień, powinieneś udać się do specjalisty, który specjalizuje się w schorzeniach kręgosłupa, najlepiej praktyka, który będzie potrafił wystawić odpowiednią diagnozę oraz dobrać indywidualny plan terapii.


58 wyświetlenia0 komentarz